Szukaj

Nasza galeria zdjęć

Napisz do nas

E-mail 
Temat 
Wiadomość 
Proszę przepisać. ofjimhqe Pomóż walczyć ze SPAMem!
    

IX Rajd historyczny

16 października 2014 r., na trasie Chorzów – Świętochłowice – Zbrosławice – Chorzów, odbył się IX Rajd historyczny „ Szlakiem pamięci – fortyfikacje obronne na Śląsku w kampanii wrześniowej 1939”. Uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczyciela historii Anny Pruskiej, znaleźli się w grupie sześciu zespołów szkół z różnych miejscowości naszego województwa. Organizatorami Rajdu byli: Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Celem organizatorów było poznanie historii działań militarnych w obrębie polskich i niemieckich fortyfikacji  obronnych  na terenie Górnego Śląska podczas wojny w 1939r.

Ponad 50 lat niszczenia schronów bojowych, których widok powoli przestał zwracać naszą uwagę oraz fortyfikacji zasypanych zwałami ziemi, nie zdołały wymazać z pamięci miłośników historii naszego regionu przeznaczenia tych historycznych budowli. Pasja członków „Pro Fortalicium” sprawia, że fortyfikacje odzyskują swój „blask”. Odrestaurowane fortyfikacje stają się muzeami. Podczas Rajdu mieliśmy okazję oglądać zgromadzone we wnętrzach fortyfikacji archiwalne dokumenty, przypominające żołnierzy polskiego Września na Górnym Śląsku. Broń, umundurowanie, wojskowe mapy, radia czy przedmioty codziennego użytku to autentyczne eksponaty, gromadzone przez lokalnych pasjonatów. Ogrom eksponatów pobudzał naszą wyobraźnię: nieliczna załoga stłoczona na niewielkiej powierzchni schronu bojowego – jak można wytrzymać takie warunki? Samo zwiedzanie nie byłoby tak interesujące, gdyby nie przewodnicy z Pro Fortalicium, których wiedza i pasja są godne naśladowania . Nasi przewodnicy wiedzieli wszystko , na temat Obszaru Warownego „Śląsk” (OW „Śląsk”), budowanego w drugiej połowie lat 30. XX wieku z funduszy II RP.

Organizatorzy Rajdu chcą upowszechniać wśród młodych wiedzę na temat OW „Śląsk”, dlatego my chętnie będziemy w tym pośredniczyć. Tego, czego dowiedzieliśmy się podczas przedmiotowej wycieczki w dniu 16 października br., nie dowiedzielibyśmy się na lekcji historii. Nie z powodu braku pasji nauczyciela, lecz ograniczonego czasu na tematykę regionalną.  Polecamy internetowe strony Pro Fortalicium , gdzie zapewne znajdziecie odpowiedź dlaczego w Zbrosławicach zwiedzaliśmy niemiecki bunkier.
Aby zobaczyć zdjęcia przejdź do galerii lub kliknij TUTAJ.

 

Mateusz Kadłubiec (klasa II c TL) Adam Gajecki (II c LO)

 

Jak do nas trafić?

Zespół Szkół

Administracyjno - Ekonomicznych i Ogólnokształcących

ul. Webera 6, 41-902 Bytom

tel. 32 281 03 88, 32 282 34 82

email: szkola@zsaeio.bytom.pl

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum nr 5 w ZSAEiO w Bytomiu jest na 23 miejscu w województwie śląskim i 133 miejscu w Polsce w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".